Co nowego w chirurgii bariatrycznej?
Narodowy Fundusz Zdrowia – Departament Świadczeń Zdrowotnych, poinformował Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, iż po decyzji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie oddzielenia chirurgii bariatrycznej od chirurgii ogólnej:
- w ministerstwie zdrowia trwają prace nad przyznaniem kodów dla nowych procedur bariatrycznych (rękawowa resekcja żołądka – tzw. sleeve, oraz gastric bypass), aby zostały wpisane do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 22 listopada 2013r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego;
- do końca września br. zmiana przepisów ww. rozporządzenia zostanie przekazana do konsultacji społecznych;
- jeśli zmienione rozporządzenie – wraz z kodami dla procedur bariatrycznych – zostanie ogłoszone do dnia 31 grudnia br., operacje bariatryczne w nowej formule będą refundowane od 1 stycznia 2017r.
W mediach pojawiły się jednak informacje o zmianie na stanowisku ministra zdrowia i innych zmianach personalnych w tym resorcie. Mogą one niestety przyczynić się do wstrzymania jakichkolwiek działań, nie tylko w obszarze chirurgii bariatrycznej. Fundacja OD-WAGA jest w stałym kontakcie z ministerstwem. O kolejnych ustaleniach będziemy Państwa informować.
Z serdecznymi pozdrowieniami - Zespół Fundacji OD-WAGA

